Історія справи
Постанова ВАСУ від 09.12.2014 року у справі №800/519/14
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2014 року м. Київ справа № 800/519/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Головуючого судді Малиніна В.В.,суддів Бутенка В.І., Олендара І.Я., Ситникова О.Ф., Швеця В.В.
розглянувши в порядку письмового провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_6 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 листопада 2014 року ОСОБА_6 звернувся до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовною заявою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія, ВККС України) про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що згідно Постанови Верховної Ради України від 22.09.2011 року № 3784-VI обраний суддею Донецького апеляційного господарського суду безстроково, де і працює до теперішнього часу. 04.11.2014р. з метою переведення на роботу суддею Львівського апеляційного господарського суду, звернувся до відповідача з заявою та доданими до нею усіх необхідних документів про надання довідки щодо наявності вакантної посади у зазначеному суді та - вжиття ним усіх інших визначених Законом України «Про судоустрій і статус судців» заходів, щодо переведення його на роботу на посаді судді Львівського апеляційного господарського суду, де наявна вакансія, про що свідчать заяви ще двох суддів місцевих господарських суддів, які також виявили бажання перевестись. Разом з тим, Комісія до часу звернення до суду документи (разом із довідкою про наявність вакантної посади у Львівському апеляційному господарському суді) стосовно його переводу на роботу суддею Львівського апеляційного господарського суду на розгляд Президенту України не направила, чим допустила бездіяльність. В зв'язку з чим просив:
- визнати незаконною бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо невидачі довідки про наявність вакантної посади судді у Львівському апеляційному господарському суді та - не надсилання на розгляд Президенту України зазначеної заяви разом із заявою ОСОБА_6 на ім'я Президента України про переведення на роботу суддею Львівського апеляційного господарського суду та - іншими доданими до заяви документами, які 04.11.2014р. були надані ОСОБА_6 Вищій кваліфікаційній комісії суддів України;
- зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України невідкладно вжити усіх визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів» заходів, пов'язаних з переведенням ОСОБА_6 на роботу на посаді судді Львівського апеляційного господарського суду;
- зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України невідкладно видати довідку про наявність вакантної посади судді у Львівському апеляційному господарському суді та - надіслати на розгляд Президенту України зазначену довідку разом із заявою ОСОБА_6 на ім'я Президента України про переведення на роботу суддею Львівського апеляційного господарського суду та - іншими доданими до заяви документами, які 04.11.2014р. були надані ОСОБА_6 Вищій кваліфікаційній комісії суддів України.
Представник відповідача надав письмові пояснення, в яких зазначив, що до Комісії, як органу, який є постійно діючим у системі судоустрою України (частина перша статті 90 Закону України «Про судоустрій і статус суддів») надійшла від позивача заява з пакетом документів щодо його переведення на посаду судді Львівського апеляційного господарського суду. Згідно з рішеннями Комісії від 15 жовтня 2014 року № 14/зп-14, 16/зп-14, 17/зп-14, 18/зп-14, 19/зп-14, 20/зп-14 припинено повноваження членів Комісії ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, тобто необхідного кворуму (дві третіх від загального складу) для прийняття рішення за наслідками розгляду відповідної заяви та видачі довідки про наявність вакантної посади судді в суді не має. Просив відмовити в задоволенні адміністративного позову, так як Комісія діяла у межах та у спосіб передбачений чинним законодавством України, жодних порушень прав та інтересів позивача не допустила.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, надали клопотання про розгляд даної справи в їх відсутності, у зв'язку з чим колегія суддів на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, колегія суддів встановила наступне.
Позивач, громадянин України ІНФОРМАЦІЯ_1, 20 грудня 2001 року відповідно до Указу Президента України від 27.11.2001 року № 1151/2001 «Про призначення суддів» зарахований на посаду судді господарського суду Донецької області (наказ № 318 від 20.12.2001 року) та прийняв присягу судді, про що свідчить зроблений запис № 11 в трудовій книжці позивача, копія якої знаходить в матеріалах справи (а.с.11).
Постановою Верховної Ради України від 22 вересня 2011 року № 3748-VI «Про обрання суддів» позивач був обраний безстроково суддею Донецького апеляційного господарського суду, (а.с.19).
У зв'язку з здійсненням антитерористичної операції в м. Донецьку (розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р, а.с.21, та його зворотній бік), робота суду, в якому працював позивач була припинена, що зумовило його виїхати до м. Львова, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідки за підписом Директора Департаменту Соціального захисту населення Львівської обласної держаної адміністрації від 30.10.2014 року за вих. № 01-2549, виданої для пред'явлення за місцем вимоги (а.с.22).
4 листопада 2014 року позивач на особистому прийомі, в порядку статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» звернувся до ВККС України із заявою про надання довідки щодо наявності вакантної посади в Львівському апеляційному господарському судді. До даної заяви, були додані його, датовані тим же 4 листопада 2014 року, заяви: Президентові України про переведення його на посаду судді Львівського апеляційного господарського суду; ВККС України про надання згоди на збирання, зберігання та використання інформації щодо нього; копія всіх сторінок паспорту громадянина України; анкета; диплом про закінчення в 1992 році Ростовського державного Університету; копія трудової книжки; медична довідка, декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 року; Постанова ВРУ про обрання його суддею Донецького апеляційного господарського суду безстроково.
Окремо 4 листопада 2014 було зареєстровано у Комісії заява позивача про неможливість надання ним довідки про показники роботи судді за останні 5 років та інформацію про підстави змін та скасування рішень, а також засвідчену належним чином характеристику судді, належним чином засвідчену копію трудової книжки (надана копія засвідчена Львівським апеляційним господарським судом).
Вважаючи, що Комісія не розглянувши його заяву, за наслідком чого не надала йому довідку при наявність вакантних місць в запитуваного ним судді, не надіславши її Президенту України, допустила бездіяльність, яка, на його думку є протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 7 липня 2010 року (далі - Закон № 2453) та Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженим рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 8 червня 2011 року № 1802/зп (із змінами, внесеними рішеннями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 10 жовтня 2011 року № 3142/зп-11, від 15 листопада 2011 року № 3745/зп-11, від 17 січня 2012 року № 4/зп-12, від 27 березня 2012 року № 11/зп-12, від 10 квітня 2012 року № 14/зп-12, від 23 квітня 2012 року № 17/зп-12, від 25 вересня 2012 року № 30/зп-12, від 18 жовтня 2012 року № 34/зп-12, від 12 лютого 2013 року № 4/зп-13, від 18 листопада 2013 року № 58/зп-13, від 14 серпня 2014 року № 11/зп-14) (далі - Регламент), Положенням про порядок переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того ж рівня і спеціалізації, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 3 лютого 2011 року (із змінами від 25 вересня 2012 року № 267/зп-12) (далі - Положення).
Відповідно до частини першої статті 80 даного Закону переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді. До заяви додається довідка Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про наявність вакантних посад у суді, до якого переводиться такий суддя.
Порядок роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на реалізацію повноважень, наданих Конституцією України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів» порядок підготовки, розгляду та прийняття Комісією рішень, а також інші питання процедурної діяльності Комісії, визначає Регламент (Преамбула).
Положенням пункту 6.7. Регламенту Комісія надає довідку про наявність вакантних посад у суді у випадку переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації. Порядок надання довідки про наявність у суді вакантної посади судді встановлюється відповідним положенням, затвердженим Комісією.
Відповідно до розділу 2 Положення документи (оригінали та копії) на переведення судді, обраного безстроково, подаються суддею до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України особисто.
Суддя, обраний безстроково, який виявив бажання бути переведеним з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації подає до Комісії наступні документи:
1) письмову заяву, адресовану Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, про надання довідки про наявність вакантної посади судді.
2) письмову заяву на ім'я Президента України про переведення із зазначенням підстав її подання та найменування суду, до якого бажає бути переведеним суддя;
3) копію паспорта громадянина України;
4) анкету кандидата на посаду судді, форма якої затверджена Вищою кваліфікаційною комісією суддів України;
5) копію диплома про освіту;
6) копію трудової книжки, засвідченої належним чином;
7) медичну довідку форми № 133/о (облікова), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30 липня 2012 року № 578;
8) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою і в порядку, що встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»;
9) письмову згоду на збирання, зберігання та використання інформації;
10) довідку про показники роботи судді за останні 5 років та інформацію про підстави змін та скасування рішень;
11) характеристику судді, засвідчену належним чином;
12) копію Постанови Верховної Ради України про обрання судді на посаду безстроково, Указу Президента України про переведення судді, обраного безстроково, до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (у разі наявності);
13) інші документи, що підтверджують зазначені в заяві підстави для переведення судді.
Пунктами 3.3-3.4 розділу 3 Положення, передбачено, що після формування пакету документів Департамент повідомляє Голову та Секретаря Комісії про можливість розгляду на черговому засіданні Вищої кваліфікаційної комісії судців України поданої заяви та надання довідки про наявність вакантної посади судді.
Після формування Головою Комісії проекту порядку денного чергового засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Департамент готує на зазначене засідання Комісії інформацію про штатну та фактичну чисельність суддів у судах з якого переводиться та до якого переводиться суддя відповідно.
Сама Процедура надання довідки про наявність вакантної посади та передачі матеріалів Президентові України для вирішення питання про переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації врегульована розділом 4 Положення, де зокрема зазначено, що при наданні довідки про наявність вакантної посади судді Комісія на засіданні перевіряє наявність вакантної посади судді в суді, до якого переводиться суддя та з якого переводиться суддя. Комісія додатково встановлює причини та підстави переведення судді, інші обставини, які можуть впливати на прийняття суддею рішення про переведення для зазначення отриманої інформації в поданні Президентові України (пункт 4.1). Після встановлення підстав для переведення судді з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, Комісія направляє Президентові України відповідне подання (пункт 4.3). До подання додається заява судді та довідка про наявність вакантної посади судді, до якого переводиться суддя. Після направлення Комісією подання та матеріалів Президентові України для вирішення питання про переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації така інформація враховується Департаментом при веденні Комісією обліку вакантних посад суддів в судах загальної юрисдикції (пункт 4.4).
Відповідно до частини першої та другої статті 90 Закону № 2453 Вища кваліфікаційна комісія суддів України є постійно діючим органом у системі судоустрою України.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державного казначейства України.
Згідно із частиною першою статті 92 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України діє у складі одинадцяти членів.
Пунктами 1.2. та 1.3. Регламенту визначено, що статус Комісії, склад та порядок її формування визначені в статтях 90, 92, 93 Закону.
Комісія є постійно діючим органом у системі судоустрою України. Комісія вважається повноважною за умови призначення до її складу не менше восьми членів. Строк повноважень члена Комісії починається з дня проведення першого організаційного засідання та становить шість років.
Згідно із положеннями підпункту 2.1.2. пункту 2.1. Регламенту повноваження члена Комісії припиняються у разі подання ним заяви про припинення повноважень за власним бажанням.
Як вбачається з матеріалів справи, повноваження шести членів Комісії (ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12.) було припинено її рішеннями від 15 жовтня 2014 року № 14/зп-14, 16/зп-14, 17/зп-14, 18/зп-14, 19/зп-14, 20/зп-14 з підстав поданих ними заяв.
Заява позивача про переведення його до Львівського апеляційного господарського суду була подана 4 листопада 2014 року, тобто після вказаних рішень, а відтак не могла бути винесена на чергове засідання Комісії шляхом включення головою до відповідного проекту порядку денного та розглянута на засіданні по суті.
Виходячи з загальних засад права, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це певна форма його поведінки, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків і згідно з законодавством України.
Колегія суддів приходить до висновку, що ВККС України бездіяльності не допустила, у зв'язку з тим, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України є колегіальним органом, до складу якого входять його члени, діяльність яких реалізується при прийнятті рішень на засіданні Комісії, то відсутність необхідного кворуму (8 членів із 11) зумовлює неможливість здійснювати нею своїх повноважень, визначених Законом.
З огляду на викладене, доводи позивача не знайшли свого підтвердження у матеріалах справи, у зв'язку з чим ОСОБА_6 необхідно відмовити в задоволенні позовних вимог до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 18, 122, 159 - 163, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити ОСОБА_6 в задоволенні позовних вимог до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.
Головуючий суддя В.В. Малинін
Судді: В.І. Бутенко
І.Я. Олендар
О.Ф. Ситников
В.В. Швець